ردکردن این

دوره استفاده صحیح از محصولات پوستی

توجه به روش های استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی در عملکرد بهتر آنها و همچنین سلامت پوست شما تاثیر بسیار زیادی دارد. حتما تا کنون برای شما نیز پیش آمده است که محصول با کیفیتی را از بازار تهیه و استفاده کرده ولی تاثیر چندانی از آن ندیده باشید.

استفاده از روتین های پوستی یکی از اصلی ترین راه ها برای بکارگیری بهینه این مواد و حفظ سلامت پوست می باشد. علاوه بر نوع مواد، ترتیب استفاده از کرم های آرایشی در طول روز با شب نیز تفاوت دارد. اما مسئله مهمتر انتخاب زمان دقیق و مناسب برای استفاده از این کرم ها است. البته بهتر است برای این منظور از مشورت با یک متخصص و یا کارشناس پوست و مو نیز استفاده کنید. رعایت ترتیب در بکارگیری محصولات پوستی و توجه به نکاتی که در رابطه با این مواد مطرح است، به شما کمک خواهد کرد تا نتیجه بهتری از این مواد دریافت نمایید و اثر بخشی آنها را بر روی پوست شما تا چندین برابر افزایش خواهد داد. به عنوان مثال رعایت ترتیب استفاده از آبرسان و مرطوب کننده، بسته به زمان و مواد مصرفی برای این کار، تفاوت خواهد دارد. در ادامه این مطلب به بیان برخی از روتین های پوستی و لزوم اهمیت توجه به آنها خواهیم پرداخت.

ترتیب بکارگیری محصولات بهداشتی و آرایشی

انسان ها غالبا در طول روز به انجام کارهای گوناگون مشغول هستند و در شب استراحت می کنند. این تفاوت فعالیت ها موجب تغییرات بسیار زیادی در نحوه عملکرد پوست، مواد مصرفی و روتین های مراقبت پوست در روز و شب خواهند شد. متخصصان و کارشناسان پوست و مو، روش های مختلفی را برای استفاده از روتین های پوستی معرفی می کنند. نوع مواد، برند تولید کننده آنها، زمان استفاده، نوع پوست و همچنین مدت زمانی که این مواد بر روی پوست شما هستند، از جمله موارد موثر در تعریف این روتین ها می باشند. مثلا کرم ها و لوسیون های اکلسیو که در انواع گوناگون موجب انسداد منافذ پوستی می شوند، پیش از محصولات دیگر نمی بایست مورد استفاده قرار گیرند؛ به این جهت که لایه هایی از مواد دیگر که بر روی آن کشیده شده باشند، به هیچ عنوان تاثیری بر روی پوست نخواهند گذاشت و شما از مصرف آنها هیچ گونه تاثیری نخواهید دید. گفتنی است به صورت عمومی، برخی از روتین ها برای انواع مختلف پوست مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به بیان دو مورد از آنها خواهیم پرداخت.
ترتیب مواد مصرفی در روز

ترتیب بکارگیری محصولات بهداشتی و آرایشی

در روتین های روزانه ابتدا می بایست در طی دو مرحله پوست خود را از انواع آلودگی ها پاک کرده و آن را برای مراحل بعدی آماده کنید. برای این کار یک مرتبه با استفاده از یک پاک کننده روغنی به شکل کامل پوست صورت خود را پاک کرده و پس از آن با استفاده از یک شوینده پایه آب، آن را بشویید. بهتر است در این مرحله پوست خود را به صورت دایره ای ماساژ دهید. شستشوی صورت موجب باز شدن کامل منافذ پوستی می شود، به همین جهت پس از شستشو از نوعی تونر برای بستن آنها استفاده نمایید. تونرها به علت جذب بالایی که دارند برای لایه برداری و آبرسانی به پوست بسیار مناسب هستند. پس از آن می توانید به وسیله انواع سرم های ویتامینه و مرطوب کننده برای تغذیه پوست خود استفاده کنید. سرم های بهداشتی غالبا حاوی انواع آنتی اکسیدان بوده و در سلامت و شادابی پوست بسیار تاثیرگذار عمل می کنند. علاوه بر این موجب آبرسانی به پوست و نتیجتا جلوگیری از پیری آن می شوند. در مرحله بعدی می توانید از کرم های دور چشم استفاده نمایید. این کرم ها تاثیر بسیار زیادی در رفع چروک های دور چشم داشته و برای رفع پف و تیرگی اطراف چشم بسیار مناسب می باشند. پس از آن از مواد مرطوب کننده استفاده کنید. کرم مرطوب کننده می بایست مناسب با نوع پوست شما بوده و دارای مواد مقوی و مناسب برای پوست باشند. برای پوست های خشک می بایست از مرطوب کننده های قوی استفاده کرد. در مرحله بعد می توانید از رتینول نیز استفاده نمایید. این ماده موجب تقویت پوست، ترمیم بافت های آسیب دیده در آن، و بالا بردن سطح کلاژن تولید شده در سلول های پوستی می شود. ضد آفتاب ها آخرین مرحله از مواد بهداشتی هستند که در روتین های روزانه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. در انتخاب ضد آفتاب، نداشتن حساسیت به آن، درجه و میزان عملکرد و همچنین سازگار بودن با پوست شما بسیار حائز اهمیت می باشد.

ترتیب مواد مصرفی در شب

برای انجام دادن روتین های شبانه ابتدا با یک پاک کننده روغنی آلودگی های موجود بر روی پوست خود را به صورت کامل پاک کنید. پس از آن با استفاده از آب ولرم و شوینده مناسب، صورت خود را شسته و خشک نمایید. استفاده از تونر برای آبرسانی پوست در این مرحله می تواند گزینه مناسبی برای پوست های معمولی باشد، اما برای پوست های بسیار چرب بهتر است از این ماده در شب استفاده نشود. پس از جذب شدن کامل تونر از کرم دور چشم استفاده کنید و تا جذب کامل آن صبر نمایید. در صورتی که انواع آسیب دیدگی، جوش و یا آکنه بر روی پوست خود دارید، در این مرحله از کرم های ضد جوش استفاده کنید. بهترین زمان مناسب برای استفاده از کرم های ضد جوش در شب است. چون در طی ساعات شب پوست به بازسازی و بازپروری بافت های جدید در خود می پردازد و التهاب های آن رفع می شوند. در پایان روتین شبانه از کرم شب استفاده کنید. کرم شب را با مشورت پزشک و یا کارشناس پوست و مو و با توجه به نوع پوست خود انتخاب نمایید. جالب است بدانید روتین های شبانه تاثیر چشمگیری بر شادابی و طراوت پوست داشته و استفاده منظم از آن به مراتب از روتین های روزانه موثرتر خواهد بود.

برخی از الزامات در هنگام استفاده از روتین ها

پاک کننده ها و مرطوب کننده ها از اصلی ترین مواد مورد استفاده در روتین های روزانه و شبانه هستند. بهتر است در انتخاب آنها با یک کارشناس خبره مشورت نمایید. توجه داشته باشید که محصولات آرایشی و بهداشتی را پیش از مصرف باید مورد تست قرار داد. به منظور تاثیر بیشتر مواد مغذی بر روی پوست، دو مرتبه در هفته پوست خود را با استفاده از اسکراب لایه برداری نمایید. در انتخاب تونر، ضد آفتاب و مرطوب کننده دقت داشته باشید و محصولی خریداری نمایید که با پوست شما سازگار باشد. در صورتی که پس از مصرف محصولی، دچار جوش شدید، مصرف آن را قطع نموده و به منظور استفاده از یک محصول جایگزین با یک کارشناس پوست مشورت نمایید. در صورتی که می خواهید پوستی جوان و شاداب داشته باشید از صابون برای شستن صورت خود استفاده نکنید و از مصرف مواد بهداشتی که دارای عطر مصنوعی و مواد شیمیایی مشکوک هستند استفاده ننمایید. 

برای پاکسازی پوست صورت خود به هیچ عنوان از آب داغ و آب بسیار سرد استفاده نکنید. پس از اتمام کارتان با آرایش های روزانه، در اولین فرصت آنها را پاک نمایید. در صورتی که می خواهید از یک ماده مصرفی به شکل روتین و دائمی استفاده کنید، پیش از بکارگیری آن، به نداشتن آلرژی نسبت به آن مطمئن شوید. بیان روتین های شبانه و روزانه به این منظور بود که نسبت به ترتیب استفاده از مواد عنوان شده مطلع شویم، شما می توانید این روتین ها را حتی با دو نوع ماده انجام دهید، ولی باید در استفاده از این مواد بهداشتی، برای کسب نتیجه بهتر و بهره وری بالاتر، ترتیب استفاده از آنها را رعایت کنیم.

استفاده از پرایمر و ترتیب های لازم در آن

پس از انجام فرایند های مراقبتی و بهداشتی بر روی پوست در هنگام آرایش از پرایمرهای آرایشی استفاده می شود. پرایمرها موادی هستند که منافذ پوستی و ناصافی های موجود بر روی پوست را به صورت یکدست و یکپارچه در می آورد. میزان براقی پوست توسط پرایمرها کمتر می شود و این مسئله به دلیل جلوه کردن آرایش اهمیت زیادی دارد. پرایمرهای آرایشی مدت زمان دوام آرایش را بالا برده و از پاک شدن آن جلوگیری می کند. ترتیب استفاده از پرایمر و ضد آفتاب نیز در میزان عملکرد آنها تاثیرگذار است. همانطور که میدانید، انواع کرم های ضد آفتاب برای عملکرد بهتر لازم است جذب پوست شوند. به همین جهت در ترتیب ضد آفتاب و پرایمرهای آرایشی می بایست ابتدا از ضد آفتاب و سپس از پرایمر استفاده کرد.

مهمترین مواد بهداشتی در مراقبت از پوست

می توان گفت تقریبا همه انسان ها در طول شبانه روز، به کرم های مرطوب کننده نیاز دارند. پوست ما با ترشح آب و چربی بر روی سطح خود، سعی در حفظ تعادل دمای داخلی بدن دارد. ضمن این که با این کار از بافت های مختلف خود نسبت به مواد و شرایط خارجی محافظت می کند. در این میان برخی از افراد به دلیل قرارگیری در شرایط نامناسب آب و هوایی و یا به علت تاثیر پذیری بیشتری که نسبت به این شرایط دارند، مواد ترشح شده بر روی پوست خود را از دست می دهند. استفاده از انواع مرطوب کننده به این افراد کمک می کند تا بتوانند این کمبود را جبران نمایند. پاک کننده هایی که به منظور پاکسازی آلودگی های روی پوست مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله مواد تاثیرگذار و مهم در مراقبت های پوستی هستند. در انتخاب مواد پاک کننده و شوینده های پوستی باید دقت بسیاری به خرج داد. بسیار مهم است که شوینده و پاک کننده هایی که برای پاکسازی سطح پوست مورد استفاده قرار میگیرند، ملایم بوده و به بافت های مختلف پوستی آسیب نرسانند. این مواد نیز مانند مرطوب کننده ها بهتر است با مشورت یک کارشناس پوست تهیه شوند. یکی دیگر از مواد بهداشتی مهم در مراقبت های پوستی، انواع ضد آفتاب ها هستند. کرم های ضد آفتاب به منظور جلوگیری از تاثیر اشعه های ماوراء بنفش بر روی پوست، مورد استفاده قرار می گیرند. میزان جذب این ماده به وسیله پوست تاثیر زیادی در نوع و میزان عملکرد آن خواهد داشت. در صورتی که نیاز به مرطوب کننده و ضد آفتاب به صورت همزمان داشتید، بهتر است از کرم های مرطوب کننده که حاوی ضد آفتاب هستند استفاده نمایید؛ چرا که کرم های مرطوب کننده ای که به صورت جداگانه از ضد آفتاب مورد استفاده قرار می گیرند، بخشی از تاثیر ضد آفتاب ها را به دلیل جلوگیری از جذب کامل آنها توسط پوست از بین می برند.

مهمترین مواد بهداشتی در مراقبت از پوست

یکی از دوره های مورد نیاز برای بسیاری از بانوان، به جهت استفاده های شخصی و یا بکارگیری این آموزش ها به منظور راه اندازی یک کسب و کار، دوره های  آموزش مراقبت پوست هستند. آکادمی مراقبت پوست میرتوس، یکی از بهترین مجموعه های آموزشی و برگزارکننده دوره های مختلف بهداشت و مراقبت پوست، مو و ناخن در اصفهان می باشد. این مرکز با سابقه بسیار درخشان در زمینه پرورش کارشناس های پوست و مو، از جمله مراکز ارائه دهنده آموزش مراقبت پوست در اصفهان می باشد. اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای، پس از گذراندن دوره و سپری کردن امتحانات مربوطه، یکی از مواردی است که در زمینه های مختلف مانند اشتغال، استخدام در مجموعه های نیازمند به نیرو و همینطور راه اندازی سالن های آرایشی و کلینیک های بهداشت و زیبایی، کاربردهای بسیار زیادی دارد. همشهریان اصفهانی عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دوره های قابل ارائه در این مرکز آموزشی و همچنین دریافت مشورت در زمینه انتخاب دوره و موارد دیگر از طریق شماره های درج شده در وب سایت با همکاران ما در بخش پذیرش تماس برقرار نمایند.

ثبت نام